Kancelaria Parafialna
czynna
piątek - sobota
po Mszach świętych
(oprócz I piątków i świąt)

 

 

Msze święte

 niedziela

800; 10301500

 

   

w tygodniu

poniedziałek, środa, piątek - 1800
wtorek, czwartek, sobota - 700

 

 

Spowiedź święta

codziennie 1/2 godz. przed Mszą świętą

   

Historia parafii

Wieś Pogorzyce położona jest w malowniczej, pagórkowatej okolicy objętej Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych. Z Pogorzyc rozpościerają się ciekawe widoki na Lipowiec, dolinę Wisły, dalej panoramę Beskidu, a przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry.

Najstarsza znana wzmianka historyczna o Pogorzycach pochodzi dopiero z 1412 roku, kiedy właścicielem wsi był Stanisław de Pogorzyce, herbu Leliwa, prawdopodobnie protoplasta późniejszych dziedziców Podgórskich. Ta późnośredniowieczna wieś wyodrębniła się na przełomie XIV i XV wieku z Kościelca w wyniku powstania dworu i kopalni rudy ołowiu. Już wtedy Pogorzyce należały do parafii w Kościelcu. W roku 1581 Pogorzyce dziedziczył Jakub Bełkacki, dziedzic części Płazy. Żyło tu wtedy 3 zagrodników z rolą i 1 komornik bez bydła. Z końcem XVIII wieku dziedzicem wsi był Józef Borzęcki. W późniejszym okresie wieś kilkakrotnie zmieniała właściciela.

Pierwotnie na terenie wsi mieszkańcy Pogorzyc zbudowali kaplicę, której data budowy nie jest znana. Kaplica obecnie istniejąca powstała w 1874 roku staraniem Jana i Marii Turczyńskich. Dwa lata później pleban kościelecki uzyskał od kościelnych władz diecezjalnych zezwolenie na odprawianie w kaplicy Mszy św. cztery razy w roku. Wewnątrz kaplicy umieszczony jest neogotycki ołtarzyk z czasu budowy kaplicy z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 1977 roku Msze św. w niedziele i święta odprawiano w kaplicy przez cały rok. Wcześniej Eucharystię sprawowano w tej kaplicy wyłącznie w okresie od Świąt Wielkanocnych do Uroczystości Wszystkich Świętych.

Starania o budowę kościoła w Pogorzycach podjęto przed rokiem 1966. We wrześniu 1981 roku uzyskano zgodę władz wojewódzkich w Katowicach na powstanie punktu katechetycznego, natomiast formalne zezwolenie na budowę wydane zostało dopiero 29 lipca 1983 roku. Prace rozpoczęto w sierpniu 1983 roku od niwelowania stromego, położonego na zboczu terenu (16 arów) podarowanego przez mieszkańców Pogorzyc: Władysławę Kopacz, Karolinę Lipnicką i Antoninę Macuda. Budowę rozpoczęto od budynku katechetycznego. Dziś jest to kościół o okazałych wymiarach i mieszkaniu dla księdza. Autorem projektu zespołu budowli był architekt Jan Kozub z Chrzanowa, zaś kierownikiem budowy inż. Zbigniew Filipek z Chrzanowa. Budowniczym i koordynatorem budowy był ks. Edward Wielgus - od 1977 roku proboszcz parafii w Kościelcu, do której Pogorzyce należały. Poświęcenia kaplicy dokonał w kwietniu 1996 roku ks. Bp Jan Szkodoń, sufragan krakowski.

Od Adwentu 2008 roku w Pogorzycach została erygowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza samodzielna parafia. Od tego czasu kult sprawowany jest w kościele codziennie z dość licznym udziałem wiernych.